Nové technologie ve vzdělávání

Anna Dohnálková
2 min readMar 19, 2020

Dnešní doba, ve které žijeme se dá označit jako informační věk, jelikož se s informacemi se potýkáme neustále ve všech možných formách. Za tento informační nárůst může především vývoj nových technologii, které umožňují jednoduší komunikaci a sdílení mezi sebou. Jedním z více ovlivněných odvětví je výuka. Ta se začíná přizpůsobovat době a otevírá se tak více kreativnímu využití moderních technologií.

Technologie využívané ve výuce

Stále více učitelů přizpůsobuje výuku svým žákům a začleňuje tak technologie do svého výkladu. Na základě tohoto kroku tak jsou žáci schopni více se zapojit do výuky, vyvíjí své komunikační dovednosti a učí se jak spolupracovat v online prostředí, všechny tyto kroky pak rozvíjí jejich digitální gramotnost.

Technologie se samozřejmě ve výuce již využívají, nejčastěji můžeme v učebnách nalézt interaktivní tabuli, dataprojektor nebo i notebook či televizi. Ty jsou již pevně zakořeněné v edukačním prostředí a využívají se již bezprostředně. Jsou však technologie, které mají velkou využitelnost ve učebním procesu, avšak stále se mohou potýkat s nedůvěrou ze strany učitelů a hledají tak své místo.

Moderní trendy ve vzdělávání

V posledních pár letech se výukové trendy v oblasti technologií zaměřují především na interaktivitu, virtualitu a také na robotiku.

Virtuální a augmentovaná realita

Virtuální realitu můžeme zařadit do výuky nejen pomocí VR headsetu neboli brýlí pro virtuální realitu ale také pomocí platformy. Tento typ technologie nabízí interaktivitu, aktivní prvky ve vzdělání a značně přispívá k rozvoji kreativního myšlení a zvědavosti.

Augmentovaná realita nebo také rozšířená realita může být přínosná, díky integraci virtuálních prvků a všudypřítomných mobilních zařízení. Díky tomu může vnést do výuky nový úhel pohledu a podpořit spolupráci, kontextové porozumění nebo dlouhodobou paměť.

Robotika

Automatizace a digitalizace je stále více kolem nás a na základě toho vznikají nové profese, je ji tak nutné začlenit do výuky co nejdříve. Kromě budování znalostí a dovedností může robotizace a automatizace pomoci rozvíjet logické myšlení, informatické myšlení, prostorovou představivost a také matematické dovednosti.

Nejvíce využívanou pomůckou, která se již ve výuce využívá je Ozobot. Podporuje hravou výuku programování, a je využíván jako pomůcka při výuce informatiky nejen v českých školách ale také v zahraničních.

3D tisk

Technologie 3D tisku je stále více dostupnější a je využíván ve stále více oborech. Potenciál, který 3D tisk představuje ve vzdělání je poměrně velký. Mohou podpořit klasickou výuku a vytvořit vizuální pomůcku a podporuje inovativní přístup k technologiím. Také má pozitivní vliv na pozornost, odvrací od monotónnosti výuky a převádí ji do praktického příkladu. Díky jednoduchosti využití jsou studenti schopni lépe spolupracovat, experimentovat a vyjádřit vlastní kreativitu.

V závěru:

Digitální technologie mají velký impakt na výuku a je žádoucí, aby se jejich zařazení do výuku stalo nezbytným. Je však nutné vnímat technologii ve výuce pouze jako pomůcku, nikoli jako náhradu za vyučujícího a je tak vhodné mít předem promyšlené, zda je v konkrétní výuce daná technologie vhodná.

--

--